29. igre Specialne olimpiade Slovenije (SOS) ljubljansko – dolenjske regije, ki jih je tokrat organiziralo podjetje Želva d. o. o. – OE VDC Želva, so potekale v športnem parku Kodeljevo v Ljubljani, dne 16. maja 2024. 316 tekmovalk in tekmovalcev je tekmovalo v dvorani Slovan v elementih košarke, na atletskem štadionu v atletiki in v dvorani NTD Kajuh-Slovan v namiznem tenisu.
V dvorani Slovan je potekala otvoritvena slovesnost, kjer so udeleženci 21-tih ekip iz ljubljansko-dolenjske regije prisluhnili pozdravnemu nagovoru direktorice ga. Mire Potokar in župana Mestne občine Ljubljana, ga. Zorana Jankovića, katera sta tudi otvorila igre. Občinstvo je pozdravila tudi predsednica Zveze Sožitje, ga. Branka Perne in vodja ljubljansko-dolenjske regije SOS, ga. Nika Drkušič. Slovesnost so s kulturnim programom obogatili plesalci Plesne šole Kazina in pevka Alenka Godec, ki je tudi zapela slovensko himno. Vrhunec otvoritvene slovesnosti je bil dvig zastave SOS ob spremljavi uradne himne SOS. V imenu tekmovalcev je zaprisego izrekla ga. Ana Večko, v imenu sodnikov pa g. Sebastjan Koželj.
Vreme je bilo organizatorjem in udeležencem iger naklonjeno. Atletinje in atleti, ki jih je bilo 209, so tekmovali v tekih na 50 m, 100 m, 200 m, 400 m in 800 m ter štafetnem teku 4 x 100 m. V tehničnih disciplinah so se pomerili v skoku v daljino z mesta ali z zaletom, v metu žogice, v metu vortexa ter v suvanju krogle. 58 tekmovalk in tekmovalcev je v zelo dobrih pogojih tekmovalo v elementih košarke in tekmovanje v tem športu se je zelo lepo izteklo. 49 je bilo udeležencev v tekmovanju posameznikov v namiznem tenisu, ki so tudi imeli dobre pogoje za dokazovanje v tem športu. Za organizatorja pa je bila izvedba namiznoteniškega tekmovanja na regijskem nivoju ob tako številčni udeležbi zelo kompleksen zalogaj.
Največ tekmovalcev je bilo v disciplini teka na 100 m, in sicer kar 88, manj udeležbe pa je bilo na daljših razdaljah in v tehničnih disciplinah, kjer malce izstopa met vortexa, ki postaja vedno bolj priljubljena atletska disciplina. Veljalo bi povabiti športnike, da bi se bolj usmerjali v tehnične atletske discipline in v tek na daljše razdalje. Tekmovanje v elementih košarke je bilo za organizatorje povsem obvladljivo, tekmovanje se je uspešno izpeljalo in velja trend pri tem športu peljati naprej. Drugače pa velja za namizni tenis, saj bi bilo potrebno po oceni organizatorja tekmovanje v namiznem tenisu spraviti v bolj obvladljive okvirje, npr. z omejitvijo prijav (predvsem za moške) za ta šport na regijskih igrah.
Organizatorji ocenjujejo, da bi se morala izboljšati disciplina pri prijavah in odjavah športnikov, saj bi to precej olajšalo časovno stisko organizatorju in pripomoglo k bolj tekoči izvedbi tekmovanja. Za zaključek pa organizatorji izrekajo vso zahvalo sodelujočim članicam lj.-dol. regije in posameznicam ter posameznikom, ki so kakorkoli pomagali pri izvedbi dogodka, bodisi s sojenjem, razvrščanjem tekmovalcev, nudenjem tehnične pomoči ali s kakršnokoli drugačno pomočjo. Naj velja tudi za naprej – pomagajmo kateremukoli organizatorju tekmovanj Specialne olimpiade Slovenije in skupaj s specialnimi športniki zmagujmo naprej.
Zapisal: Sebastjan Koželj, vodja tekmovanja